Dobry film nie jest stratą czasu

Kino pozwala nam obserwować życie z czyjegoś punktu widzenia. Przybliża nas to do realiów innych regionów i innych kultur. Dlatego też, oprócz tego, że jest to jedna z najczęstszych form rozrywki w ostatnich dziesięcioleciach, jest ono doskonałym sposobem poznawania innych narodów, poszerzania kultury, wzbogacania słownictwa, a nawet może przyczynić się do nauki języków obcych.

Tak jak dobra książka, tak i dobry film zafascynuje nas swoimi bohaterami, by przenieść nas w nowe wymiary rzeczywistości. W zależności od naszych gustów i nastrojów, każdy gatunek filmowy ma coś do zaoferowania. Filmy zagraniczne ukazują nam życie innych społeczeństw i pozwalają poszerzyć ogólną kulturę, stawiając w zasięgu ręki każdego, bezpośrednią podróż do serca innych ludzi, innych niż ci wokół nas.

Z drugiej strony, filmy produkowane w kraju na ogół pokazują rzeczywistość tych, którzy nas otaczają lub naszą własną, są więc potężnymi narzędziami do lepszego zrozumienia rzeczywistości społecznej i środowiska, w którym żyje widz.

Bogactwo gatunków filmowych

Filmy historyczne pokazują nam, jak sama nazwa wskazuje, jakieś zdarzenie z przeszłości, prawdziwe lub fikcyjne, są więc środkiem do nauki i narzędziem, które pozwala nam podróżować w czasie. Filmy fabularne i przygodowe, choć mają cel bardziej rozrywkowy, niosą ze sobą również przesłanie i nauczanie.

Oglądanie filmów jest również dobrym sposobem na dzielenie się aktywnością z bliskimi, np. z rodziną, partnerami czy dziećmi i daje nam możliwość nauki w grupie. Pozwala nam to również na poznawanie nowych ludzi i dzielenie się z nimi naszymi preferencjami. Kino to dobry sposób na zwiększenie wiedzy i poprawę relacji międzyludzkich.