Ile godzin oglądania telewizji jest szkodliwych dla zdrowia?

Czy możesz sobie wyobrazić codzienne życie bez kilku godzin telewizji? Od momentu wejścia do domu, dla wielu samotnych ludzi telewizja stała się swoistym towarzyszem w domu. Tak bardzo, że może stać się nieodzownym elementem codziennego życia.

Dla innych natomiast telewizja jest swoistym podziałem na czas pracy i czas odpoczynku czy rekreacji. Po długim dniu spędzonym poza domem, wracają do domu, przebierają się i rozkładają się na kanapie. Problem w tym, że często ten czas jest zbyt długi. Ostatnio natknęliśmy się jednak na ciekawy artykuł „Czy da się oglądać ulubiony serial spalając kalorie?” Czy możliwe jest połączenie przyjemnego z pożytecznym?

Z drugiej strony są rodziny, które używają telewizji, aby zapewnić swoim dzieciom spokój i rozrywkę. Problem w tym, że czas spędzony przed telewizorem jest często również zbyt długi.  Co prawda oglądanie telewizji może być bardzo przydatne w wielu chwilach wolnego czasu, ale nie należy z tym przesadzać.

Ile godzin oglądania telewizji jest szkodliwych dla zdrowia?

Choć nie da się podać ogólnej liczby, lekarze i psychologowie są zgodni, że zależy to od wieku i warunków życia. Warto jednak mieć na uwadze słynne przysłowie, które mówi, że „wszystko w nadmiarze szkodzi”. Jest to często zalecane przez autorów różnych badań.

Telewizja a małe dzieci

Ogólnie mówi się, że dzieci do 2 roku życia nie powinny oglądać telewizji. A osoby powyżej tego wieku nie powinny spędzać więcej niż dwie godziny dziennie na oglądaniu telewizji.

Istnieją programy uważane za „edukacyjne”, które pozwalają dzieciom zobaczyć fakty i miejsca, których inaczej by nie znały. Mają one jednak również swoje negatywne skutki, zwłaszcza gdy czas przy telewizorze jest przesadzony. Należą do nich:

Zaburzenia snu. Często zdarza się, że dzieci wydłużają czas „oglądania telewizji” i opóźniają sen. Jest to szczególnie problem w gospodarstwach domowych, w których dzieci mają w swoich sypialniach telewizor. Nadmierne pobudzenie, które prowokują niektóre programy, utrudnia odpoczynek i powoduje zaburzenia snu.

Zbyt wyidealizowany pogląd na świat, który nie odpowiada rzeczywistości. Programy dla dzieci na ogół przedstawiają sytuacje, w których wszystko jest przyjemniejsze i z mniejszą ilością problemów niż w ich własnym środowisku. W wyniku porównań pojawiają się więc frustracje i niezgodności, które mogą prowadzić do depresji.

Modele fizyczne osób występujących w telewizji powodują niską samoocenę. Dziecko ma tendencję do identyfikowania się z postaciami, które ludzie wcielają w telewizji, na ogół są to osoby odpowiadające stereotypom ideałów. Wtedy lustro pokazuje im zupełnie inny obraz i to może mieć na nie wpływ.