Jak działa telewizja satelitarna?

Telewizja satelitarna to rodzaj programów telewizyjnych, które są dostarczane bezprzewodowo do odbiorników telewizyjnych na całym świecie poprzez sieć sygnałów radiowych, satelitów komunikacyjnych, centrów nadawczych i anten zewnętrznych. Sygnały nadawane są z satelitów krążących wokół Ziemi i odbierane przez lokalne i regionalne systemy telewizji satelitarnej.

Jak działa telewizja satelitarna?

Technologia telewizji satelitarnej wykorzystuje specjalistyczne anteny zwane antenami satelitarnymi. Te anteny przekazują sygnały do odbiornika satelitarnego, takiego jak set-top box lub moduł tunera satelitarnego w telewizorze. Źródło, czyli stacja telewizyjna przekazuje sygnały do dostawcy transmisji satelitarnej, a fale te są następnie odbierane przez kompaktową antenę satelitarną, która następnie transmituje je do telewizorów.

Przegląd dostarczania treści wideo przez telewizję satelitarną

Usługa telewizji satelitarnej jest również znana jako usługa bezpośredniego przekazu satelitarnego (DBS lub DBSTV). Dostawca DBS wybiera program – często szeroki zakres kanałów i usług – a następnie nadaje te treści abonentom telewizji satelitarnej jako część większego pakietu telewizyjnego. Programy DBS mogą być następnie przesyłane do odbiornika cyfrowego sygnału satelitarnego lub do odbiornika analogowego. Analogowa telewizja satelitarna jest stopniowo zastępowana przez cyfrową telewizję satelitarną. Cyfrowa telewizja satelitarna jest coraz częściej dostępna w wyższej jakości sygnału, zwanej HD TV (high-definition television). Treści przekazywane drogą cyfrową charakteryzują się doskonałą jakością obrazu i dźwięku.

Zarówno stacje satelitarne, jak i nadawcy telewizyjni przesyłają programy telewizyjne za pomocą sygnałów radiowych. Lata temu, wczesne technologie telewizji satelitarnej były transmitowane w częstotliwości radiowej pasma C. Obecnie treści cyfrowej telewizji satelitarnej są nadawane w paśmie częstotliwości Ku.

Aby lepiej zrozumieć technologię stojącą za systemami przekazu satelitarnego, ważne jest, aby zbadać główne funkcje i elementy zaangażowane w dystrybucję telewizyjnych treści wideo w systemach bezpośredniego przekazu satelitarnego: źródła programów, węzły satelitarnych dostawców transmisji, satelity, anteny satelitarne i odbiorniki satelitarne. Źródła programowe odnoszą się do sieci lub kanałów, które dostarczają programy telewizyjne i filmy dla abonentów, aby mogli się nimi cieszyć. Centrum nadawcze odgrywa integralną rolę w dostarczaniu treści wideo. W centrach nadawczych dostawcy usług telewizyjnych odbierają i wysyłają sygnały do satelitów krążących wokół Ziemi. Przed nadaniem sygnału, hub konwertuje program na cyfrową treść nadawczą. Gdy satelity odbierają i przetwarzają wszystkie te nieskompresowane sygnały, przekazują je do anten na ziemi. Następnie, abonenta na zewnątrz anteny satelitarnej odbierze sygnał i przekazuje go do odbiornika satelitarnego znajdującego się wewnątrz domu. Następnie odbiornik satelitarny kończy transmisję informacji, przetwarzając sygnał i przekazując go do telewizora widza.