Role reżysera w sztukach filmowych i teatralnych

Sztuka teatralna to produkcja, w której należy wziąć pod uwagę i kontrolować wiele aspektów, od historii, która ma być opowiedziana, po aktorów, w tym oczywiście zespół produkcyjny i nadzór nad spektaklem.

Ważne jest również kierownictwo artystyczne w teatrze. Wśród wielu zadań dyrektora artystycznego w teatrze jest, na przykład, badanie, analiza i interpretacja wszystkiego, co odnosi się do scenariusza, autora sztuki, a także odpowiada on za przesłuchania do różnych ról i przydziela je różnym aktorom. Dyrektor spotyka się również z zespołem twórców, aby nadzorować prace nad scenografią, organizować próby oraz testy kostiumów i oświetlenia. Ważne jest, aby wiedzieć, że dyrektor artystyczny jest łącznikiem z autorem sztuki w przypadku konieczności wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Jak widać, jego rola jest fundamentalna.

Jeśli reżyseria w teatrze jest ważna, to w kinie również odgrywa rolę więcej niż istotną. Dyrektor artystyczny w kinie nie pełni tak bezpośredniej roli kierowniczej jak w teatrze, ale raczej rolę bardziej wizualną. Jest tym, co jeszcze kilka lat temu nazywano scenografem, czyli osobą odpowiedzialną za absolutnie każdy obiekt, który może pojawić się na ekranie.

Dyrektor artystyczny w filmie bardzo ściśle współpracuje z operatorem, aby wszystko było w harmonii wizualnej, z tego samego powodu ściśle współpracuje również z ludźmi odpowiedzialnymi za garderobę i charakteryzatorami. Celem jest, aby wszystkie elementy wizualne, które pojawiają się na ekranie były dopasowane pod względem kolorystyki i estetyki.

Odwiedź kino

W czasie trwania zdjęć do produkcji filmowej, dyrektor artystyczny pracuje ramię w ramię z reżyserem zdjęć i operatorami różnych kamer. To właśnie ta profesjonalna postać odpowiada za to, by kompozycja dobrze prezentowała się w kadrze i czuwa nad tym, jak wszystkie elementy służące jako rekwizyty czy dekoracje wypadają w ujęciu.

Codziennie widzimy, jak zarówno w produkcjach filmowych, jak i w tych, które powstają na różnych scenach naszego kraju, produkcje starają się być bardziej spektakularne, bardziej szokujące, i z tego powodu obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest postać reżysera sztuki w teatrze i filmie.