Dlaczego płaczemy podczas oglądania filmów

Smutek jest uważany za negatywną emocję, kojarzoną z chwilami słabości i kruchości. W niektórych przypadkach może jednak oznaczać siłę, np. u osób, które płaczą podczas filmów i w ten sposób okazują się silne emocjonalnie. Kto z nas nie wzruszył się w czasie oglądania filmu? Czy nie uroniliście łzy, gdy Jack zamarzł na śmierć w Titanicu? Czy nie żal wam było biednego Bambi, gdy został bez matki? Nawet jeśli powiesz „nie”, badania mówią, że 92% światowej populacji płakało w pewnym momencie przy filmie.

Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści z dziedziny psychologii i analizy zachowań ludzkich wiążą tę reakcję z budową samego mózgu, a jednocześnie z charakterystyką filmów.

Mózg, a zwłaszcza jego neurony, automatycznie sprawiają, że uśmiechamy się, gdy ktoś się do nas uśmiecha, i to samo dzieje się, gdy ktoś okazuje nam smutek. Jest to tak zwana empatia i jest to jedna z najważniejszych cech ludzi silnych emocjonalnie.

Z drugiej strony, filmy są wyreżyserowane tak, aby oddziaływać na nas na poziomie emocjonalnym, z postaciami stworzonymi tak, aby widz czuł się tak, jakby był w ich sytuacji i ostatecznie mógł stać się bardziej przychylny rzeczywistości, którą widzi.

Dlatego zrozumiałe jest, że podczas oglądania filmów o dużej zawartości emocjonalnej pojawia się smutek i płacz, ponieważ mózg reaguje na ten bodziec uwalnianiem oksytocyny. Hormon ten jest tym, który pomaga nam połączyć się z innymi istotami ludzkimi i pozwala nam być bardziej empatycznymi i życzliwymi, a z powodu tej identyfikacji z sytuacją, którą widzimy jest to, że nieuchronnie płaczemy.

Czy czujesz się słaby, bo nie możesz powstrzymać łez przy smutnej scenie? Nie rób tego, bo w ten sposób demonstrujesz swoją zdolność do empatii i pokazujesz, że jesteś silny emocjonalnie.